Pre-2015 Roll of Honour

2014

SPRINT, Knockburn Loch – Fraser Cartmell & Keira Murray

STANDARD, Strathclyde Country Park – Fraser Cartmell & Nikki Bartlett

MIDDLE DISTANCE, Aberfeldy  – Fraser Cartmell & Nikki Bartlett

DUATHLON, University of Stirling – Fraser Cartmell & Alice Hector

AQUATHLON, Loch Lomond – Fraser Cartmell & Natalie Milne

CROSS, Craggy Island – Rory Downie & Caroline Wallace

YOUTH, Bellahouston Park – 15-16 Jack Kerr & Iona Miller; 13-14 Struan Pryde & Erin Wallace; 11-12 Hamish Armitt & Isla Britton; 9-10 Sam Glass & Anya MacLean; 8 Oliver Patton & Chrissie Clark

 

2013

SPRINT, Lochore Meadows – Andrew Hood & Natalie Milne

STANDARD, Knockburn Loch – Andrew Hood & Alice Hector

MIDDLE DISTANCE, Aberfeldy  – Fraser Cartmell & Eleanor Haresign

DUATHLON, University of Stirling – Douglas Roberts & Kerry MacPhee

AQUATHLON, Loch Lomond – Cameron Milne & Alison Rowatt

CROSS, Craggy Island – Rory Downie & Kerry MacPhee

YOUTH, Bellahouston Park -15-16 Cameron Harris & Julie Nimmo; 13-14 Gregor Malcolm & Erin Wallace; 11-12 Jamie Johnston & Sam McInnes; 9-10 Jack Patton & Sarah Coutts; 8 Fraser Thomson & Heather Howie

 

2012

SPRINT, Lochore Meadows – Duncan MacArthur & Natalie Milne

STANDARD, Strathclyde Country Park* – Ritchie Nicholls & Keira Murray

MIDDLE DISTANCE, Fort William  – Graeme Stewart & Jennifer Stewart

DUATHLON, University of Stirling – Fraser Cartmell & Kerry MacPhee

AQUATHLON, University of Stirling – Cameron Milne & Seonaid Thompson

CROSS, St Mary’s Loch – Rory Downie & Kerry MacPhee

YOUTH, Bellahouston Park – 15-16 Gavin Alexander & Keri Greig; 13-14 Jamie Ingledew & Sarah Bradford; 11-12 Daniel McGarrie & Erin Wallace; 9-10 Aiden Henry & Alixe Phillips; 8 Sam Glass & Anya MacLean

*Standard Championships run as Duathlon due to adverse water conditions

 

2011

SPRINT, Lochore Meadows – Fraser Cartmell & Natalie Milne

STANDARD, Strathclyde Country Park – Roger Witz-Barnes & Natalie Milne

MIDDLE DISTANCE, Fort William  – Will Wright & Alison Rowatt

DUATHLON, University of Stirling – Iain Grant & Catriona Morrison

AQUATHLON, Portobello – Finlay Rae & Kerry Lang

CROSS, St Mary’s Loch – Will Wright & Kerry MacPhee

YOUTH, Bellahouston Park – 15-16 Finlay Rae & Cliona Ferguson; 13-14 Scott MacKay & Keri Greig; 11-12 Matthew Crawford & Iona Miller; 9-10 Jamie Johnston & Keanna MacInnes; 8 Calum Fleming & Saoirse Ferguson

 

2010

SPRINT, Strathclyde Country Park – Craig Dale & Alison Rowatt

STANDARD, Knockburn Loch – Scott Neyedli & Kelly van der Toorn

MIDDLE DISTANCE, Aberfeldy  – Craig Dale & Catriona Morrison

DUATHLON, University of Stirling – David McNamee & Catriona Morrison

AQUATHLON, Portobello – David McNamee & Kerry Lang

CROSS, Ben Nevis – Will Wright & Kerry MacPhee

YOUTH, Bellahouston Park – 15-16 Marc Austn & Erin McLeod; 13-14 Gavin Alexander & Keri Greig; 11-12 Jack Kerr & Helen Mitchell; 9-10 Charlie Johnston & Gemma Campbell; 8 Jamie Johnston & Anna Flynn

 

2009

SPRINT, Lochore Meadows – Craig Dale & Alison Rowatt

STANDARD, Gullane – Fraser Cartmell & Alison Rowatt

MIDDLE DISTANCE, Aberfeldy  – Graeme Stewart & Alison Rowatt

DUATHLON, University of Stirling – Fraser Cartmell & Kerry Lang

AQUATHLON, Portobello – Fraser Cartmell & Alison Rowatt

YOUTH, Bellahouston Park – 15-16 Will Johnston & Kimberley Preston; 13-14 Finlay Rae & Katie Johnston; 11-12 Scott MacKay & Keri Greig; 9-10 Gregor Malcolm & Helen Mitchell; 8 Daniel McGarrie & Catherine Mitchell

Our Partners

Triathlon Scotland is proud to work alongside the following partners and sponsors.

  • Equality in Sport
  • British Triathlon
  • sportscotland
  • University of Stirling
  • Winning Students Scotland
  • Blue Seventy
  • Legends S
  • ImacImages Photography
Work With Us